Jaki fundament pod dom pasywny?
Budowa domu pasywnego to nie lada wyzwanie. W celu spełnienia licznych wymagań stawianych budynkom pasywnym należy wziąć pod uwagę wiele czynników, zarówno na etapie projektowania, jak i budowy. Jednym z najważniejszych zagadnień jest konstrukcja domu, w tym wybór odpowiednich fundamentów.
Czym jest dom pasywny?
Podstawowym założeniem domu pasywnego jest ograniczenie zapotrzebowania na energię do niezbędnego minimum. Odpowiednie usytuowanie obiektu, a tym samym maksymalne wykorzystanie zysków słonecznych to jeden ze sposobów na optymalizację wyników budynku. Jego bryła z założenia jest zwarta i kompaktowa, a okna (najlepiej trzyszybowe) odpowiednio rozmieszczone – największa ilość przeszkleń powinna występować na ścianach południowych. W przypadku domu pasywnego roczny wskaźnik zapotrzebowania na ciepło nie może przekroczyć 15 kWh/m². Dla porównania, standardowe budownictwo jednorodzinne może generować nawet kilkunastokrotnie wyższe zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania domu.
Dodatkowym rozwiązaniem stosowanym coraz częściej w domach pasywnych są pompy ciepła. Jeżeli w budynku została zaprojektowana wentylacja mechaniczna, powinna zostać wyposażona w nowoczesny system rekuperacji, czyli odzyskiwania ciepła. Entuzjaści energii odnawialnej mogą także wykorzystywać promieniowanie słoneczne do ogrzewania budynku. Należy jednak pamiętać, że optymalne wyniki nie zostaną uzyskane bez wdrożenia dobrze przemyślanych rozwiązań konstrukcyjnych. Jedną z pierwszych decyzji projektowych jest wybór odpowiednich fundamentów.
Jaki fundament wybrać?
Dom jednorodzinny to projekt stosunkowo niewielkich gabarytów, który pozwala na zastosowanie wielu rodzajów fundamentów. W zależności od rodzaju podłoża i masy budynku możemy zdecydować się na ławy i ściany fundamentowe, a coraz częściej także na płytę. Dom na płycie fundamentowej to szybko zdobywające popularność w Polsce rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje kolejnych zwolenników. Płyta fundamentowa gwarantuje odczuwalne zmniejszenie kosztów ogrzewania w porównaniu do budynków, które nie zostały zaprojektowane jako obiekty energooszczędne.
Dlaczego domy pasywne powinny posiadać fundament w postaci płyty? Jednym z warunków klasyfikacji budynku jako pasywnego jest zapewnienie mu jak najmniejszego zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania. Właśnie dlatego domy jednorodzinne, którym stawia się takie cele, są opłacalną inwestycją w dłuższej perspektywie. Dom na płycie fundamentowej o właściwie zaprojektowanej izolacji osiągnie znacznie lepsze wyniki w zakresie efektywności cieplnej. Tradycyjna metoda posadawiania domów jednorodzinnych na ławach fundamentowych zawsze wiązała się z problemem ciepła uciekającego do gruntu przez elementy powłok zewnętrznych szczególnie narażone na zmiany temperatury, czyli tak zwane mostki termiczne. Płyta fundamentowa w znacznym stopniu eliminuje występowanie tego problemu.
Izolacja płyty fundamentowej w domu pasywnym
Każdy budynek mieszkalny musi spełnić normy odpowiedniego ocieplenia. Nawet najlepiej zaprojektowany pasywny dom jednorodzinny o zwartej i kompaktowej bryle będzie potrzebował właściwej izolacji przegród poziomych i pionowej. Jakie ocieplenie płyty fundamentowej najlepiej zastosować? Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest wykonanie dwóch lub trzech warstw termoizolacji z płyt XPS. Polistyren ekstrudowany charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (ok. 0,03 W/m²K), odpowiednią nośnością oraz odpornością na działanie wody. Alternatywę dla powyższego rozwiązania może stanowić polistyren ekspandowany, znany powszechnie jako styropian. W tym przypadku konieczne będzie jednak zastosowanie warstwy folii hydroizolacyjnej bezpośrednio na grunt, przed położeniem płyt styropianowych.
Wszelkie wątpliwości w temacie izolacji termicznej fundamentów pod domy pasywne pomoże rozwiać zespół ekspertów specjalizujący się w budowie płyt fundamentowych. Pamiętaj, że nawet jeżeli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie płyty pod domem jednorodzinnym, możesz skorzystać z porady fachowca.