Jak wykonać płytę fundamentową
W budownictwie jednorodzinnym coraz większą popularnością cieszą się energooszczędne płyty fundamentowe. Jeżeli to rozwiązanie odpowiada Twoim założeniom projektowym, koniecznie sprawdź, jakie korzyści może przynieść jego wdrożenie. Dowiedz się, jak samodzielnie wykonać płytę fundamentową.
Budowa płyty fundamentowej
W przeciwieństwie do ław fundamentowych wykonywanych bezpośrednio pod ścianami fundamentowymi płytę projektuje się pod całą powierzchnią budynku. To na niej równomiernie będzie rozkładał się ciężar całego domu. Płyta fundamentowa zbudowana jest z betonu monolitycznego i żelbetu wylanych równomiernie pod całą powierzchnię bryły budynku. Jednym z kluczowych elementów wpływających na trwałość i stabilność konstrukcji jest zbrojenie płyty fundamentowej. Może być wykonane tradycyjnie lub w postaci zbrojenia rozproszonego w formie mieszanki betonowej zawierającej włókna stalowe.
Istotną rolę w płycie fundamentowej pełnią materiały izolacyjne wykorzystywane w celu poprawy efektywności energetycznej budynku. Najczęściej stosowane są dwie warstwy polistyrenu ekstrudowanego lub ekspandowanego, ale spotyka się także płyty fundamentowe ocieplone warstwą kruszywa ze szkła piankowego. Należy pamiętać, że w przypadku styropianu konieczne jest zastosowanie dodatkowej warstwy hydroizolacji ze względu na stosunkowo wysoką nasiąkliwość materiału. Sugerowane jest także dozbrojenie płyty betonowej.
Płyta fundamentowa od podstaw
Projektowanie płyty fundamentowej to etap, który powinien zostać powierzony ekspertom. Dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych czy grubości płyty to decyzje, od których zależeć będzie trwałość fundamentu, a tym samym stabilność i bezpieczeństwo budynku. Przed rozpoczęciem realizacji płyty fundamentowej pod budynek jednorodzinny należy upewnić się, że stanowi najlepsze rozwiązanie pod kątem planowanych robót. Jeżeli warunki gruntowe potwierdzają poprawność tej decyzji, a szacowany koszt wykonania płyty mieści się w zatwierdzonym budżecie, można przejść do kolejnego etapu, jakim jest budowa płyty fundamentowej pod przyszły dom.
W przeciwieństwie do fundamentów wymagających wykonania odpowiednio głębokiego wykopu, w przypadku płyty fundamentowej wystarczy usunięcie warstwy humusowej, po którym następuje wykonanie podsypki stabilizującej ze żwiru i piasku. W ten sposób przygotowane i odpowiednio podłoże jest gotowe na ułożenie izolacji termicznej z polistyrenu ekstrudowanego. Zazwyczaj stosowane są dwie poziome warstwy termoizolacji. Dodatkowo powstaje opaska z pionowo ułożonych płyt, wyznaczająca obrys powstającego budynku, która posłuży za szalunek. Kolejną warstwą fundamentu jest folia hydroizolacyjna, na której zostaje ułożone zbrojenie. Ostatni etap prac stanowi rozprowadzenie mieszanki betonowej. W ten sposób wykonana płyta fundamentowa powinna osiągnąć grubość ok. 25-30 cm i spełniać wymagania techniczne stawiane domom pasywnym.
Samodzielne wykonanie płyty fundamentowej
Wbrew pozorom samodzielne wykonanie płyty fundamentowej jest możliwe. Należy jednak odpowiednio się do tego przygotować – zarówno merytorycznie, jak i pod kątem niezbędnych materiałów oraz narzędzi. Popularność zapytania „jak zrobić płytę fundamentową” może sugerować, że coraz więcej osób podejmujących się budowy domu jednorodzinnego decyduje się na realizację fundamentów we własnym zakresie.
Płytę fundamentową wykonuje się w szalunku traconym, czyli z elementów prefabrykowanych przeznaczonych do tworzenia tego rodzaju konstrukcji. Technika realizacji pozwala na wykonanie fundamentu bez konieczności angażowania zespołu specjalistów. Właśnie dlatego płyta fundamentowa do samodzielnego montażu jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Decydując się na wykonanie płyty bez wsparcia fachowców, powinieneś pamiętać o stosowaniu się do zaleceń producentów materiałów budowlanych. Wybierając izolację, kieruj się przede wszystkim nośnością materiału, a następnie takimi parametrami jak odporność na wilgoć i współczynnik przewodzenia ciepła. Odpowiednio dobrane materiały to podstawa bezpiecznego fundamentu, który zapewni domowi trwałość i stabilność.