Grzewcza płyta fundamentowa – co to jest?
Większość decyzji dotyczących nowo projektowanego budynku należy podjąć już na pierwszym etapie rozmów z projektantem. Projektując fundamenty, stajemy przed szerokim wyborem możliwości. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest budowa grzewczej płyty fundamentowej.
Jak działa grzewcza płyta fundamentowa?
System grzewczy umieszczony bezpośrednio w płycie fundamentowej to innowacyjny sposób zapewnienia ciepła w całym budynku. Grzewcza płyta fundamentowa działa na zasadzie ogrzewania podłogowego. Podłączone do źródła ciepła przewody grzewcze wbudowane w płytę przewodzą ciepło, które jest równomiernie rozprowadzane po całym budynku. Przewody wykonane są zwykle z miedzi, stali lub tworzywa sztucznego, a przepływająca przez nie woda osiąga zazwyczaj temperaturę między 30 a 40 stopni Celsjusza. Ogrzane przez nią powietrze unosi się w górę, a chłodniejsze opada, zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza w przekroju pionowym oraz naturalny przebieg ciepła wewnątrz pomieszczeń.
Grzewcza płyta fundamentowa działa ponadto jak akumulator ciepła, który magazynuje je w ciągu dnia i oddaje w nocy. Ze względu na konieczność pomieszczenia przewodów grzewczych oraz odpowiedniej grubości warstw izolacji termicznej, tego rodzaju płyta fundamentowa osiąga większą grubość niż tradycyjna płyta fundamentowa, zwykle ok. 25-30 cm. W niektórych przypadkach nośnikiem ciepła w płycie może być także powietrze – wówczas przewody zostają podłączone do wentylatora, który stanowi element agregatu grzewczego. To rozwiązanie może nieść ze sobą utrudnienie dla mieszkańców z powodu stosunkowo głośnej pracy agregatu.
Właściwości płyty grzewczej
Głównymi zaletami grzewczej płyty fundamentowej są efektywność energetyczna i komfort użytkowania. Dzięki możliwości połączenia płyty z systemami ekologicznymi, takimi jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła, to nowoczesne rozwiązanie może przyczynić się do znacznej oszczędności energii. Równomierne rozprowadzanie ciepła zapewnia natomiast skuteczną redukcję wilgoci oraz komfort termiczny w całym budynku, niezależnie od pory roku czy warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Stabilność temperatury może być szczególnie istotna dla regionów charakteryzujących się wysoką zmiennością pogodową.
Oprócz funkcji grzewczej płyta fundamentowa pełni swoje standardowe zadanie, czyli przenoszenie obciążenia z budynku na grunt, zapewniając konstrukcji trwałość i stabilność. Izolacja termiczna dodatkowo chroni budynek przed stratami ciepła. Jednorodna powierzchnia płyty fundamentowej pozwala natomiast na bezpośrednie ułożenie niemal dowolnej warstwy wykończeniowej, co przekłada się na stosunkowo krótki czas budowy. Powstała w ten sposób posadzka na fundamencie grzewczym tworzy zintegrowaną powierzchnię pozbawioną mostków termicznych.
Kiedy warto zdecydować się na grzewczą płytę fundamentową?
Planowanie instalacji, w tym dodatkowych udogodnień dla domu jednorodzinnego powinno wynikać przede wszystkim z potrzeb i oczekiwań jego przyszłych mieszkańców. Osoby, które cenią sobie codzienny komfort, z pewnością docenią plusy tego innowacyjnego rozwiązania. Zastosowanie ogrzewania podłogowego pozwala zyskać więcej miejsca oraz uniknąć potrzeby instalacji nieestetycznych grzejników, dlatego sprawdzi się zwłaszcza w domach o stosunkowo niewielkiej powierzchni. Rozważając zastosowanie grzewczej płyty fundamentowej, należy jednak nastawić się na znacznie wyższe koszty. Cenę początkową mogą z natomiast zrównoważyć niższe koszty eksploatacji, wynikające z wydajności ogrzewania.
W jakiej sytuacji pomysł zastosowania ciepłej płyty może okazać się nietrafiony? Zwłaszcza w przypadku, gdy projekt domu nie spełnia podstawowych kryteriów technicznych. Wysoki poziom wód gruntowych albo niestabilny teren mogą stanowić przeciwwskazania do zastosowania grzewczej płyty fundamentowej. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości natury technicznej warto poświęcić dodatkowy czas na konsultację z ekspertem, który pomoże wybrać najlepsze fundamenty dla Twojego domu.