Płyta fundamentowa czy ławy fundamentowe?
Budowa domu to inwestycja wymagająca dokładnej analizy przyszłych potrzeb użytkowników budynku. Nie bez znaczenia są również warunki techniczne, jakie musi spełnić projekt. Wybierając rodzaj fundamentu, warto zastanowić się, jak powinna wyglądać konstrukcja nowo powstającego budynku.
Jak wybrać odpowiednie fundamenty?
Fundamenty to element stanowiący bazę całego budynku – to od ich struktury będzie zależała trwałość konstrukcji. Określony typ fundamentów zdefiniuje także dalszy przebieg budowy. Istnieją trzy podstawowe czynniki wpływające na wybór rodzaju fundamentu: warunki gruntowe, typ budynku i jego ciężar oraz planowany przebieg prac budowlanych. Kolejną istotną kwestią jest szereg wymagań stawianych nowo powstającym budynkom. Niektóre z nich wymagają wzmocnionej izolacji przeciwwilgociowej, inne nieco głębszego posadowienia. Jeżeli mamy do czynienia z budownictwem mieszkalnym, rozważamy zwykle fundamenty bezpośrednie, takie jak ławy, stopy i płyty fundamentowe.
Ostatnim kryterium, jakie należy rozważyć przed wyborem określonego rodzaju fundamentów, jest ich koszt oraz czas realizacji. Ile kosztuje płyta fundamentowa? Dla ułatwienia obliczeń można przyjąć, że koszt realizacji będzie oscylował w okolicach 300 zł/m² za wykonanie samej płyty. Do tego należy doliczyć niezbędne prace ziemne, czyli ok. 30-40 zł/m². W przypadku budynku o większej powierzchni należy zatem sprawdzić, czy to rozwiązanie – choć bez wątpienia warte swojej ceny – mieści się w naszym budżecie. Pomimo stosunkowo wysokich kosztów coraz częściej to właśnie fundament płytowy jest opcją, na którą decydują się osoby rozpoczynające budowę nowego domu jednorodzinnego.
Dlaczego płyta fundamentowa?
Jeżeli decydujesz się na budowę domu, z pewnością zależy Ci na tym, by inwestycja opłaciła się w czasie. Stosunkowo wysokie koszty budowy domu pasywnego w dłuższej perspektywie zostają zneutralizowane przez oszczędności wynikające z niższego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jednym z podstawowych kroków w stronę zmniejszenia kosztów ogrzewania jest zapewnienie domowi odpowiedniej izolacji termicznej. Przyjmuje się, że ok. 10-15% ciepła ucieka z budynku przez fundamenty. Zastosowanie podwójnej izolacji termicznej w płycie fundamentowej pozwala na zredukowanie możliwości ucieczki ciepła do absolutnego minimum. Obecnie jest to rozwiązanie najchętniej wybierane przez projektantów budynków energooszczędnych i pasywnych ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne.
Szczególnym rodzajem przegrody poziomej jest płyta fundamentowa grzewcza, stosowana pierwotnie głównie ze względu na potrzebę wyeliminowania przyczyn zawilgocenia budynków. Dziś jest coraz częściej traktowana jako alternatywa dla ogrzewania podłogowego. W strukturze fundamentu tego typu znajduje się system rur, którymi transportowane jest ciepłe powietrze.
Kiedy stosować płytę fundamentową?
Doskonałe parametry płyty fundamentowej mogą argumentować jej wybór w wielu przypadkach, jednak zdarzają się sytuacje, w których lepiej uzasadnione będzie zastosowanie ław fundamentowych. Wykonywane z betonu monolitycznego i żelbetu, sprawdzają się pod różne rodzaje ścian murowanych. Warunkiem zastosowania ław fundamentowych jest stosunkowo niewielki ciężar budynków – tak jak w przypadku domów jednorodzinnych – oraz suchy grunt na działce. W przypadku domu obejmującego projekt piwnicy, w którym niemożliwe będzie zastosowanie płyty, można zdecydować się właśnie na ławy fundamentowe. Ich wykonanie wiąże się z niższym kosztem i z tego powodu nadal cieszy się większą popularnością w naszym kraju. Właśnie dlatego znalezienie fachowców specjalizujących się w wykonywaniu ław fundamentowych nie powinno stanowić najmniejszego problemu.
Jeżeli nie masz pewności, który typ fundamentów lepiej sprawdzi się w projekcie Twojego domu jednorodzinnego, skorzystaj z porady fachowców. Po przeanalizowaniu potrzeb i dostępnych możliwości z pewnością dobierze najlepsze rozwiązanie, które zapewni domowi bezpieczeństwo oraz stabilność na wiele kolejnych lat.